Ciecz nienewtonowska, czyli najfajniejsze gluty świata ;)

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

fot. archiwum prywatne

fot. archiwum prywatne

Dwa składniki, jedna miska, kilka sekund zamieszania i niezliczone ochy, achy i uśmiechy. A do tego całkiem spora chwila zainteresowania, zaciekawienia i dobrej zabawy. Czym można tak dzieci zaczarować? Panie i panowie, przed wami najfajniejsze gluty świata, czyli ciecz nienewtonowska!

O Boże, ciecz nienewtonowska, brzmi poważnie i skomplikowanie, fizyką nieco trąci ;) Jednak nic bardziej mylnego, bo to doświadczenie z gatunku banalnie prostych i mało skomplikowanych! Ciecz nienewtonowska to substancja, która zmienia swoje właściwości w zależności od nacisku. Zwykła woda pod wpływem nacisku uchyla się i nie jest dla nas przeszkodą. Ciecz nienewtonowska pod naciskiem twardnieje i stawia opór- im bardziej naciskamy, tym bardziej nam się przeciwstawia :) Jest i cieczą i ciałem stałym w jednym – fantastyczne doświadczenie!

fot. archiwum prywatne

fot. archiwum prywatne

Co będzie potrzebne?

- miska

- kubek lub szklanka

- mąka ziemniaczana

- woda.

fot. archiwum prywatne

fot. archiwum prywatne

Mąkę mieszamy z wodą w proporcji 2:1 (2 szklanki mąki na szklankę wody), a następnie… bawimy się, ugniatamy i robimy gluty ;) Tak, tylko tyle, nie ma skomplikowanych mikstur, magicznych zaklęć i eksperymentów :)

IMG_5931

fot. archiwum prywatne

Moje przedszkolaki przed wymieszaniem składników poznawały właściwości samej mąki ziemniaczanej, ugniatały ją , dotykały, porównywały do śniegu (skrzypi tak samo!). Po uzyskaniu cieczy nienewtonowskiej próbowały robić kulki (powodzenia :) sami zobaczycie, że się nie da), naciskały palcami z całej siły (uwaga, bo można sobie palucha uszkodzić!), mieszały, ugniatały i robiły tzw. gluty. Było trochę bałaganu, ale szybko daliśmy sobie z nim radę – dla radości dzieciaków warto dać im się trochę pobrudzić :)

No to co, kto próbuje? Dajcie znać, czy wyszło i jak się bawiliście! :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • Facebook
0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×