Cytaty o dzieciach, rodzicach i wychowaniu, które warto znać

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

spahr5Powiedzieć można wszystko, ale nie wszystko, co powiemy zostanie zapamiętane. Są jednak zdania, które oprócz słów zawierają coś znacznie więcej – pewną głębię, przesłanie, które trafia do odbiorcy i skłania go do przemyśleń. I choć na co dzień kierujemy się sercem lub rozumem, warto czasami zasugerować się myślami innych, bo po prostu… mądrze gadają i mają rację ;)

Dzisiaj kilka cytatów dotyczących dzieci, ich wychowania i sposobów odnoszenia się do najmłodszych. Znalazłam je gdzieś w odmętach internetu lub literaturze i spośród wielu przeczytanych zdań właśnie te najbardziej do mnie trafiły, a więc dzielę się z Wami moim bardzo subiektywnym wyborem :)

Macie inne propozycje? Kierujecie się innym cytatem, mottem? Wpiszcie w komentarzu, chętnie poznam!

 1. „Wszystkiego, co naprawdę trzeba wiedzieć, nauczyłem się w przedszkolu – o tym jak żyć, co robić, jak postępować, współżyć z innymi, patrzeć, odczuwać, myśleć, marzyć i wyobrażać sobie lepszy świat” (Robert Fulghum)
 2. Dziecko jest jak walizka – to z niej wyjmiesz, co do niej włożysz
 3. Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się ze wszystkich sił tego, czego pragnie. (Paulo Coelho)
 4. Dziecko nie może myśleć «jak dorosły», ale może dziecięco zastanawiać się nad poważnymi zagadnieniami dorosłych; brak wiedzy i doświadczenia zmusza je, by inaczej myślało. (Janusz Korczak)
 5. Nie zabieraj dziecku kamieni spod nóg, bo gdy dorośnie, potknie się o ziarenko piasku.
 6. Dzieci bardziej niż inni potrzebują mieć zupełną pewność, że są kochane, przez tych, którzy mówią, że je kochają. (Michel Quoist)
 7. „Rodzice chyba zapomnieli, iż dzieci bardziej niż czegokolwiek innego potrzebują takich zasad życia, które jasno ustalają, co jest dobre, a co złe”. (Robert Coles)
 8. Dzieci to nie książeczki do kolorowania, nie da się wypełnić ich naszymi ulubionymi kolorami (Khaled Hosseini)
 9. Dla naszych dzieciaków miłość oznacza poświęcony im czas (P. Callaway)
 10.   To, co mówicie do dziecka, czego go uczycie, samo w sobie nie czyni na nim jeszcze żadnego wrażenia. We wnętrzu dziecka znajduje się nato­miast odzwierciedlenie tego, jacy wy sami jesteście, czy jesteście dobrymi ludźmi, czy też może jesteście źli, gniewni — i to ujawniają wasze gesty. Mówiąc zwięźle: wszystko, co sami czynicie, odzwierciedla się w nim. (R. Steiner)
 11.   Nie ma dzieci – są ludzie; ale o innej skali pojęć, innym zasobie doświadczenia, innych popędach, innej grze uczuć (Janusz Korczak)
 12.   Dzieci dzielą się na brudne i nieszczęśliwe.

Autorzy danych słów zostali podani w nawiasach, brak nazwiska oznacza brak źródła.

2 comments on “Cytaty o dzieciach, rodzicach i wychowaniu, które warto znać
 1. „Każda niepotrzebna pomoc jest przeszkodą w rozwoju.” M. Montessori
  Ps. Za uzasadnienie wyboru tego cytatu dostałam jako jedyna 5! na zajęciach z pedagogiki Montessori. :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


 • Facebook
0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×