Cuda wianki, czyli piękne spotkanie z folklorem

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

IMG_2077Zazwyczaj pisząc o książkach analizuje się ich treść, sens zapisanych słów i zawarty w nich ładunek emocjonalny. Książka „Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych” wymaga nieco innego podejścia, bowiem treści jest w niej niewiele, za to emocji, piękna i niezwykłości całe mnóstwo.

Moje pierwsze słowa po kilku sekundach oglądania książki „Cuda wianki” brzmiały „o jeny, jakie ładne!” i po raz kolejny okazuje się, że pierwsze wrażenie jest tym właściwym. Książka zachwyciła mnie i urzekła, a przy okazji… pokazała, jak niewiele wiem o tradycjach i kulturze własnego kraju! Te wszystkie zapaśnice, parzenice, stroje krakowskie, kurpiowskie, łowickie i inne to dla mnie wciąż obszary nieodkryte i niezbadane. IMG_2091

IMG_2085W „Cudach wiankach” to, co dobrze znane od pokoleń i tradycyjne zostało połączone z nowoczesnością w sposób bardzo przyjemny dla odbiorcy, nieskomplikowany i interesujący. W ilustracjach przemycono i zgrabnie połączono nowe ze starym- jest więc DJ z ludowymi tatuażami czy też ilustracja badania USG ciężarnej obok zapisu ludowej przyśpiewki. Wszystko współgra ze sobą idealnie i sprawia, że ogląda się książkę z prawdziwą przyjemnością. Bez patosu, zadęcia i nudy możemy pokazać dzieciakom (lub zobaczyć dla samych siebie) jak zróżnicowana jest nasza kultura, ile barw i kolorów posiada polski folklor i jak wiele piękna drzemie w naszych tradycjach i obyczajach. Jeśli podobnie jak ja jesteście folk-amatorami nie martwcie się, bo autorka nie zostawia nas wyłącznie z ilustracjami- na końcu książki znajdują się opisy do każdej z 36 plansz, które w prosty sposób wyjaśniają i wzbogacają wiedzę na temat polskiego folkloru. „Cuda wianki” będą także świetnym materiałem do zabaw doskonalących percepcję wzrokową dziecka (np. wyszukiwanie szczegółów na planszach) i wprost idealnie nadaj się na prezent dla rodaków mieszkających za granicą.

„Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych”  zostały nominowane do tytułu – Najlepsza Polska Książka dla Dzieci 2015 w konkursie organizowanym przez Festiwal literatury dla dzieci. Zachęcam do głosowania, bo naprawdę warto- możecie to zrobić TUTAJ :)

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • Facebook
0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×