10 przykazań rodziców, które mogłyby napisać dzieci – warte poznania i przestrzegania

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

michelangelo-71282_640

fot. Pixabay

Ludzie potrzebują drogowskazów. Nie tylko wtedy, gdy poruszają się po drodze, ale także takich mentalnych i duchowych, które ułatwią im życie. Potrzebne są nam przykazania, wskazówki, dobre rady, mądre przysłowia lub złote myśli filozofów. Zdania, które powiedzą nam jak żyć, jak postępować i kim być.

A co gdyby dzieciaki mogły stworzyć dekalog dla swoich rodziców? Czy znalazłyby się tam zapisy o zabawkach, czekoladzie albo nieograniczonym dostępie do smartfona? ;) Całkiem możliwe, że padłyby takie propozycje, choć głęboko wierzę, że siedząca w dzieciach mądrość i intuicja szybko zweryfikowałyby takie zapisy :D No, mam nadzieję.

Oto stworzone przeze mnie przykazania, które mogłyby napisać dzieci. Warto je przeczytać, chwilę się zastanowić i – a co tam, zaszalejmy!- może nawet przestrzegać?

1. Nie będzie rzeczy ważniejszych ode mnie.

Praca, znajomi, pieniądze, serial w telewizji albo ukochany samochód nie mogą być ważniejsze ode mnie i od naszych relacji. Pieniądze mogą się skończyć, samochód się zepsuje, a serial zdejmą z anteny. A ja jestem tu i teraz – czy będę też kiedyś zależy od Ciebie.

2. Nie będziesz oszukiwać, kłamać i obiecywać niemożliwego.

Zaufanie to podstawa każdej relacji, a zawiedzione odbudować niełatwo. Dotrzymuj słowa, bądź szczery i mów prawdę- no, może poza pochodzeniem prezentów od św. Mikołaja ;)

3. Celebruj każdą wspólnie spędzaną chwilę.

Bo dorastam szybciej, niż Ci się wydaje! Nie czekaj, nie zwlekaj, nie odkładaj wspólnych chwil na potem, jutro albo przyszły rok.  Jest później niż nam się wydaje!

4. Pamiętaj, by uczyć, a nie pouczać.

Pozwól mi popełniać błędy, pokazuj właściwą drogę i jeśli krytykujesz, to tylko konstruktywnie. Wyręczanie też w niczym mi nie pomoże – pozwól mi działać samodzielnie i bądź obok, gdy poproszę o pomoc.

5. Kochaj mądrze.

Nie potrzebuję pieniędzy, drogich zabawek i gadżetów, ale Ciebie, wspólnego czasu i miłości. Zasady mnie nie ranią – są mi bardzo potrzebne! Nie bój się wymagać, dam sobie radę :)

6. Kochaj zawsze.

Gdy jestem uśmiechnięty i gdy płaczę. Gdy Cię przytulam i gdy strzelam focha. Gdy dostaje uwagę w szkole i gdy wygrywam konkurs. Zawsze.

7. Kochaj bez warunków.

Nie dlatego, że jestem ładny, mądry, mam same szóstki albo zdobywam złoty medal, wykonuję Twoje polecenia i nie sprawiam problemów. Kochaj, bo jestem Twoim dzieckiem, częścią Ciebie!

8. Słuchaj, gdy mówię i mów tak, bym chciał słuchać.

Nie ważne, czy opowiadam o obiedzie w przedszkolu, czy zwierzam się ze złamanego serca – słuchaj, gdy mówię i mów tak, bym rozumiał, o co chodzi.

9.  Okazuj mi szacunek i zrozumienie, nie porównuj mnie z innymi.

Jestem sobą, jestem wyjątkowy, niepowtarzalny. Inny niż wszyscy? A czy muszę być taki sam? Każdy z nas zasługuje na szacunek – bez względu na to czy ma pięć, piętnaście czy pięćdziesiąt lat.

10. Bądź rodzicem z chęci, miłości i radości, a nie z obowiązku.

Nie traktuj mnie jak piąte koło u wozu i przykry obowiązek. Nie wzdychaj smutno na myśl o wspólnym popołudniu albo weekendzie i tym, że nie pójdę do przedszkola. Pamiętaj, że za parę lat to ja mogę tak wzdychać na myśl o obiedzie w rodzinnym domu. Chcesz tego?

,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • Facebook
0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×